Татарстан Республикасы Дәүләт архивының комплектлау чыганагы – «Р. Миңнуллин исемендәге Республика балалар китапханәсе» Татарстан Республикасы дәүләт бюджет мәдәният учреждениесе белән эшләү

2023 елның 16 октябре, дүшәмбе

2023 елның 10 октябрендә «Р. Миңнуллин исемендәге Республика балалар китапханәсе» Татарстан Республикасы дәүләт бюджет мәдәният учреждениесендә Татарстан Республикасы Дәүләт архивы хезмәткәрләре архив эше мәсьәләләре буенча эшлекле очрашу үткәрделәр. Чарада директор урынбасары А. Г. Нерсесян, директор урынбасары Л. А. Фаттахова һәм китапханәче А. Ю. Амирова катнашты.

Республикабызның иң зур китапханәләренең берсе булган балалар китапханәсенең тарихы 1919 елның 17 маеннан башлана.

Республика балалар китапханәсе республиканың балаларына хезмәт күрсәтүче барлык китапханәләре өчен методик үзәк, балачак мәсьәләләре буенча республика мәгълүмат үзәге, укучы-балалар белән эшләү буенча инновацион тәҗрибәне апробацияләү базасы булып тора.

2019 елның 14 июнендә Казан Ратушасында Р. Миңнуллин исемендәге Республика балалар китапханәсе оешуга 100 ел тулуга багышланган «Милли байлык буларак балалар укуы» төбәк-ара фәнни-гамәли конференция үткәрелде.

Очрашу барышында ТР Дәүләт архивының Татарстан Республикасы Архив фондын формалаштыру бүлеге баш архивчылары А. А. Нурисламова һәм Т. М. Кондратова архив эшен оештыру нигезләрен, оешма архивында документларның саклануын тәэмин итү таләпләрен җентекләп аңлаттылар. Шулай ук 2024 елга эшләр номенклатурасын төзү, архив турында нигезләмәләр, эксперт комиссиясе турында нигезләмәләр, документларның кыйммәтлегенә экспертиза үткәрү һәм тәртипкә китерү, даими саклау һәм шәхси состав буенча эшләрнең исемлекләрен төзү буенча тәкъдимнәр яңгырады.

Очрашуда катнашучыларның архив эшен оештыру буенча туган сорауларына тулы җаваплар бирелде.

ТР Дәүләт архивын тулыландыру чыганаклары үзара хезмәттәшлек дәвам итәчәк.