«Эхо веков в истории семьи – Тарихта без эзлебез» шәҗәрә фестиваленә йомгак ясалды

2021 елның 16 мае, якшәмбе

2021 елның 15 маенда Казан  шәһәрендә Г. Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театрында шәҗәрә фестиваленең республика этабы узды. Җиңүчеләргә бүләкләрне Татарстан Республикасы Президенты Р. Н. Миңнеханов тапшырды. Бәйрәмнең хөрмәтле кунагы Татарстан Республикасы Дәүләт Киңәшчесе Минтимер Шәймиев булды.

Фестивальне үткәрү датасы очраклы гына сайланмаган, 15 майда дөньяда Халыкара гаилә көне билгеләп үтелә.

2021 елның февралендә Татарстан Республикасында "гаилә тарихында Гасырлар кайтавазы – Эзлебездән башка" дигән Шәҗәрә фестивале старт алды. Урыссу, Алабуга, Лаеш ш., Теләче авылы, Ш.т. б. 14: 00Кама Тамагы штп.

2021 елның февралендә Татарстан  Республикасында «Эхо веков в  истории семьи – Тарихта без эзлебез» исемле шәҗәрә фестивале старт алды. Ул 3 этапта уздырылды: муниципаль, зона (Казан, Урыссу, Алабуга, Лаеш, Теләче, Кама Тамагы).

Фестивальдә бер гаилә коллективы яки туганнар төркеме катнаша. Татарстан Республикасының барлык муниципаль берәмлекләрендә элек сайлап алу турлары үткәрелде. Авыл җирлекләрендә һәм шәһәрләрдә буыннар бәйләнешен саклау, милли гореф-гадәтләрнең һәм эстетик идеалларның уртак нигезендә гаилә һәм гаилә-туганлык элемтәләрен ныгыту мөһим максат булып тора. Һәр гаилә үзенең гореф-гадәтләренә һәм иҗади күнекмәләренә бай, аларны саклап калырга һәм киләчәк буыннарга тапшырырга кирәк.

Җиңүчеләр:

1 урын ‒ Балтач районыннан Миңнебаевлар гаиләсе,

2 урын ‒ Актаныш районыннан Мәсәлимовлар гаиләсе,

3 урын ‒ Әлмәт районының Габдрахман авылыннан Мотаһировлар гаиләсе.

2019 елда Татарстан Республикасының  Архив эше буенча дәүләт комитеты шәҗәрә бәйрәме проектын башлап җибәрде. Барлыгы 126 гаилә катнашты һәм үз нәселенең тарихын күрсәтте. Ике ел рәттән Кукмара районыннан килгән гаиләләр җиңүче булды: 2019 елда Мансуровлар гаиләсе һәм 2020 елда Иксановлар гаиләсе.

Чара гаилә әгъзаларының мөнәсәбәтләренә уңай тәэсир итә һәм аларны якынайта.