Россия тарихчылар һәм архивчылар җәмгыятенең Татарстан региональ бүлеге җыелышы

2023 елның 1 марты, чәршәмбе

2023 елның 1 мартында Татарстан Республикасының Дәүләт архивында Россия тарихчылар һәм архивчылар җәмгыятенең Татарстан региональ бүлеге ачылды. Чарада Россия Фәннәр академиясе академигы, Россия тарихчылар һәм архивистлар җәмгыяте рәисе, Федераль архив агентлыгы каршындагы иҗтимагый совет рәисе, Россия дәүләт гуманитар университеты президенты, Тарих фәннәре докторы, профессор Пивовар Эфим Иосифович, Татарстан Республикасы мәдәният министры урынбасары Натфуллин Дамир Данилович, Халыкара мөнәсәбәтләр институты директоры Хайрутдинов Рамил Равилович һәм фәнни җәмгыять вәкилләре катнашты.

Татарстан Республикасының Архив эше буенча дәүләт комитеты рәисе Габдрахманова Гөлнара Зәкәриевна сәламләү сүзе белән тамашачыларга мөрәҗәгать итте. Ул чыгышында Россия тарихчылар һәм архивчылар җәмгыятенең Татарстан региональ бүлегенең эшен дәвам итү һәм көчәйтү мөһимлеген искәртте.

Җәмгыятьнең төбәк бүлеге эшчәнлегенең төп юнәлешләренең берсе –Татарстан Республикасының Дәүләт архивы нигезендә Археография һәм чыганакларны өйрәнү үзәген булдыру проектын тормышка ашыру тора.

Очрашу барышында биш кешедән торган коллегия органы сайланды. Габдрахманова Гөлнара Зәкәриевна Тарихчылар һәм архивчылар җәмгыятенең Татарстан бүлеге председателе итеп сайланды. Тарих фәннәр докторы, профессор, Россия Федерациясенең һәм ТАССРның атказанган фән эшлеклесе, Татарстан Республикасы Фәннәр академиясе академигы Тагиров Индус Ризакович идарәнең мактаулы әгъзасы булды.

Архив документларын ачыклау, өйрәнү һәм бастыру өлкәсендә актив эшләүче Татарстан Республикасының югары уку йортлары һәм фәнни учреждениеләренең алдынгы галимнәре Җәмгыять әгъзалары булачак.